Modeller
Alcatel
Nokia
Samsung
Sony Ericsson
Sony Ericsson
Motorola
LG
Apple IPhone
Apple Ipad
General Mobile
blackberry
htc
google nexus
benq-siemens
Benq
Siemens
imate
vertu
Toshiba
mitsubishi
philips
nec
sagem
Panasonic
pantech
Hp
Raks
piyasa rehberi
fiyat karşılaştırma
Ceptown Haberler

Android M'de parmak izi sensörü desteği yer alacak

Google, Android'in bir sonraki sürümünde parmak izi sensörünü yerelde sunacak.

Android işletim sistemli cihazlarda parmak izi sensörü kullanımı her geçen gün artıyor. Parmak izi sensörü kullanan telefonların sayısı aslında bugün daha fazla olabilirdi, fakat Google’ın stok Android’de bu desteği bulundurmuyor olması, parmak izi sensörü kullanan telefonların yaygınlaşmasındaki en büyük engel. Bu durum çok yakında değişebilir zira yeşil robotun bir sonraki sürümünde parmak izi sensör desteği yerelde verilecek.
Google konu hakkında yorum yapmaktan kaçınsa da, BuzzFeed ve Ars Technica gibi kaynaklara göre 28-29 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek Google I/O etkinliğinde parmak izi sönsörü desteği bulunduran Android M açıklanacak. Google’ın stok Android’de sunacağı söz konusu yazılım ilerleyen dönemlerde parmak izi sensörüne sahip telefon ve tablet sayısını ciddi manada artıracaktır.

Google aslında Motorola üretimi Nexus 6’da parmak izi sensörüne yer vermeyi ciddi şekilde düşünüyordu. Ancak bazı aksaklıklar bunun önüne geçti. Motorola’nın eski CEO'su Dennis Woodside ocak ayında “Nexus 6’da parmak izi sensörü kullanmak istiyorduk fakat Apple’ın sensör tedarik eden firmayı satın almasıyla bu hamleden vazgeçtik” şeklinde bir açıklama yaparak, Nexus 6’da parmak izi sensörü kullanılacağı iddiaları hem doğruladı hem de neden kullanılmadığına açıklık getirmişti.

Android’de ön yüklü gelecek parmak izi sensörü desteğiyle kullanıcılar tüm uygulamalara girişte kimlik doğrulaması özelliğini kullanabilecek. Yine Play Store, Google Cüzdan, 1Password, Authy, Dropbox, OneDrive, Simplenote gibi birçok uygulamada parmak izi sensörünü kullanmak mümkün olacak.


Bana Cep Bul

Siz özellikleri belirleyin, biz en uygun seçenekleri size bulalım.

Kamera

MP3 Çalar

FM Radyo

Bluetooth

Wlan

3G

Yüzlerce cep telefonunu tüm özellikleri ile karşılaştırdık...

Hangi tableti tercih edersiniz?
Apple iPad
Samsung Galaxy Tab
BlackBerry Playbook

Anket Sonuçları

Telefon Puan Oy
Apple iPhone 6 Plus 9.81 1291
Microsoft Lumia 640 XL LTE Dual SIM 9.81 903
Apple iPhone 6 9.76 1562
Samsung Galaxy S6 9.64 887
Nokia Lumia 1520 9.59 668
Nokia XL 9.56 710
Nokia N900 8.77 3596
BlackBerry Z10 8.74 679
Sony Ericsson XPERIA X10 8.66 3148
Sony Ericsson XPeria S 8.58 2043