Modeller
Alcatel
Nokia
Samsung
Sony Ericsson
Sony Ericsson
Motorola
LG
Apple IPhone
Apple Ipad
General Mobile
blackberry
htc
google nexus
benq-siemens
Benq
Siemens
imate
vertu
Toshiba
mitsubishi
philips
nec
sagem
Panasonic
pantech
Hp
Raks
piyasa rehberi
fiyat karşılaştırma
Ceptown Haberler

Numara Taşınabilirliği 9 Kasım'da

Cep telefonlarında numara taşınabilirliği 9 Kasım 2008'de başlıyor. Mobil numara taşınabilirliği sayesinde, sıfırla başlayıp beşyüzle devam eden onbir haneli cep numaranız değişmeden dilediğiniz operatöre geçebileceksiniz. Yani, başka bir operatöre geçtiğinizde, numaranız aynen eskisi gibi kalacak. Bu geçişin belirli bir işlem süreci olacakken (5-6 gün) ücretlendirilmesi de bekleniyor. Aboneler belirleyeceği bir saatte 15 dakikalık bir kesintinin ardınden eski SİM kartını çıkartıp yeni SİM kartını takarak numarasını taşıyabilecek.Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, 9 Kasımda uygulamaya konulacak GSM operatörleri arasında numara taşıma işleminin 6 gün süreceğini, abonelerin bu süre içinde cep telefonu hatlarını kullanmaya devam edebileceklerini söyledi. AA muhabirine açıklamalarda bulunan Acarer, uygulama ile abonelerin telefon numaralarında hiçbir değişiklik olmadan bir operatörden diğerine geçebileceğini anlatan Acarer, cep telefonu numarasını taşımak isteyen abonelerin geçmek istedikleri yani ''alıcı'' operatöre müracaat etmeleri gerektiğini dile getirdi. Acarer, şöyle konuştu: ''GSM operatörleri kimlik doğrulama işlemlerini yüzde 99 oranında tamamladı. Numara taşımak isteyen abonelerin kimlik bilgilerinin doğrulanması gerekiyor. Numaranın sahibi konusunda bir doğrulama olmazsa kötü niyetli kişiler başkasının numarasını taşıyabilir.
Numara taşınabilirliği konusunda, yönetmelikte ''caydırıcı olmayacak ve bu geçiş işlemini engellemeyecek şekilde bir miktar para alınabilir'' ifadesi bulunduğunu dile getiren Acarer, şunları kaydetti: ''Numara taşımadan ücret almak operatörlere kalmış. Operatörlerden bazılarının ücret almayacağı şeklinde beyanları var ama yazılı değil. Muhtemelen geçişi cazip kılmak için almayacaklardır. 'Ben alacağım' diyen operatör de çıkabilir. Oradaki rakamın hiçbir zaman 50-100 YTL olmaması, çok daha düşük olması gerekecektir. Acarer, operatörlerin numara taşınabilirliğine ilişkin test çalışmalarının da sürdüğünü belirterek, ''Bunların birçoğu başarılı şekilde tamamlandı. Önümüzde 2 aya yakın bir süre var ve testler devam ediyor. Bir takım düzeltmeler tabi çıkıyor ama firmalar sürekli çalışıyor. Ama bana göre süre yeterli, bir sorun çıkacağını zannetmiyorum'' dedi.

Numara taşıma konusunda bir sınırlama olmadığını anlatan Acarer, operatöre geriye dönüş olanağı olduğunu söyledi. Acarer, ''Alıcı operatör sizi kabul etmeyebilir. A operatöründen B'ye geçmek isteyebilirsiniz. B sizi istemeyebilir. Siz sıkıntılı birisiniz, sürekli birilerine borç takıyorsunuz. A'dayken borcunuzu ödemeden B'ye geçtiniz ona da ödemeden C'ye geçtiniz. Borç takarak operatörler arasında dolaşıyorsunuz. Sonra tekrar A'ya dönmek istediniz. Bu, benim şahsi görüşüm, operatörleri bağlamaz ama ben kabul etmem. Operatör de kabul etmeyebilir, almak zorunda değil'' diye konuştu. GSM operatörlerinin abonelerin borçları konusunda ortak çalışma yaptıklarını belirten Acarer, ''Muhtemelen bir süre sonra operatörler arasında centilmenlik anlaşması yapılacak. Kötü niyetliler için ortak bir bilgi sistemi kurulabilir'' dedi. Acarer, numara taşınabilirliğinin abone dağılımına yapacağı etki konusunda da ''Numara taşınabilirliğinde yüzde 10 civarında hareket olur. Numara taşıma işlemini bizzat numara sahibi yapabilecek. Başkasının adına kayıtlı olan bir numarayı bir başkası kullanıyor olsa bile taşıma işlemi yaptıramayacak.'' Abonelerin başvuru yapmasının ardından alıcı operatörün başvuruyu 2 gün içinde inceleyeceğini ve ardından merkezi sistemde 2 gün sürecek bir inceleme yapılacağını belirten Acarer, verici operatörün incelemesinin de iki gün süreceğini söyledi.

Yüzde 10, eşit şekilde mi dağılır onu bilemem ama kesin bir şey var, ciddi bir rekabet olacak. Bu da vatandaşa yansıyacak. Operatörler müşteri çekebilmek için çok önemli imkanlar sunacak'' değerlendirmesinde bulundu.

Vodafone, 9 Kasım 2008'de başlayacak numara taşınabilirliği konusunda kullanıcıları bilgilendirmek amacıyla, arama sırasında bir numaranın başka bir operatöre taşındığını bildiren uyarı tonunu, internet sitesinde yayınlamaya başladı. Vodafone'den yapılan yazılı açıklamaya göre, çağrı başlatan kişi, kendi operatöründen başka operatöre geçen aboneleri aradığında, şebeke dışı arama yaptığını ifade eden özel bir ton duyacak. 9 Kasım 2008 itibariyle kendi numarasıyla aynı alan koduna sahip başka bir operatörü kullanan aboneleri arayanlar, bu uyarı tonunu duyacak. Bu arada Vodafone, numara taşınabilirliği konusunda tüketicileri, karikatürist Selçuk Erdem'in çizdiği karikatürlerle bilgilendirecek.


Bana Cep Bul

Siz özellikleri belirleyin, biz en uygun seçenekleri size bulalım.

Kamera

MP3 Çalar

FM Radyo

Bluetooth

Wlan

3G

Yüzlerce cep telefonunu tüm özellikleri ile karşılaştırdık...

Hangi tableti tercih edersiniz?
Apple iPad
Samsung Galaxy Tab
BlackBerry Playbook

Anket Sonuçları

Telefon Puan Oy
Apple iPhone 6 Plus 9.81 1289
Microsoft Lumia 640 XL LTE Dual SIM 9.81 903
Apple iPhone 6 9.76 1562
Samsung Galaxy S6 9.64 887
Nokia Lumia 1520 9.59 668
Nokia XL 9.56 709
Nokia N900 8.77 3596
BlackBerry Z10 8.74 678
Sony Ericsson XPERIA X10 8.66 3148
Sony Ericsson XPeria S 8.58 2043